بلاگ


SSL چگونه امنیت یک سایت را تامین میکند؟

بلاگ SSL چگونه امنیت یک سایت را تامین میکند؟

0 48 ۱۳۹۷/۰۵/۱۶ SSL چگونه امنیت یک سایت را تامین میکند؟

این روزها واژه های  امنیت و هکر زیاد شنیده می شود. چرا ؟ میشودگفت هر چه زندگی ما انسانها با اینترنت آمیخته تر می شود، ترس از هکرها بیشتر و امنیت داشتن در فضای مجازی مهمتر می شود. قطعا هیچ کس دلش نمی خواهد که قربانی هکر ها شود برای همین جامعه امنیت اینترنت همه روزه راهکار های بهتری را برای امنیت ارائه می دهد. پروتکل SSL یکی از این راهکارهای امنیتی می باشد که در این مقاله با این پروتکل آشنا می شوید.

SSL چیست؟

 SSL پروتکلی است که ارتباط بین وب سرور و کاربر را امن میکند و توسط شرکت Netscape  ارائه شده است. برای درک بهتر پروتکل SSL بهتر است با مثال توضیح دهیم. شما وارد سایت بانک می شوید. برای دسترسی به حساب خود در فرم login نام کاربری و رمز عبور خود را وارد می کنید. برای اینکه به حساب خود دسترسی پیدا کنید باید این اطلاعات به isp (شرکتی که اینترنت شما را تامین میکند) ارسال شود و در مرحله بعد برای وب سرور بانک ارسال می شود. در این میان ممکن است isp یا هکرها یا هر واسطه دیگر که بین شما و سرور سایت بانک قرار دارد از این اطلاعات سوء استفاده کند. پروتکل SSL این ارتباط را امن می کند. به این صورت که اطلاعات ارسال شده از طرف شما را کد گذاری کرده و برای وب سرور بانک ارسال می کند و بلعکس در این صورت کسی نمی تواند از اطلاعات شما سوء استفاده کند.

از آنجایی که کاربر و امنیت کاربر برای گوگل خیلی مهم است، وب سایتهایی که از پروتکل SSL استفاده می کنند و رابط امنی را از طریق  https برای کاربر فراهم می کنند، برای گوگل حائز اهمیت هستند و این وب سایت ها از لحاظ سئو دارای رتبه بالاتری نسبت به وب سایت های  http هستند.  البته باید خاطر نشان کرد که با تغییر آدرس http به https نباید انتظار زیادی در سئو داشت.


انواع SSL

1-DV(Domain Validation)
این مدل گواهینامه SSL برای صاحبان وب سایت و اشخاص حقیقی مناسب است و بر اساس نام دامنه اعتبار سنجی انجام می شود و آدرس سایت از  http به https تغییر می کند.

 

2-OV(Organization Validation )

در این گواهی نیاز است که هویت کامل درخواست کننده تایید شود که این نوع گواهینامه مناسب بانک ها، سازمان ها، شرکت ها و مراکز دولتی و در کل اشخاص حقوقی می باشد.

 

3-EV(Extended Validation)

گواهی EV تقریبا شبیه گواهی OV است ولی با سختگیری بیشتر برای احراز هویت. درخواست کننده باید همه مدارک هویتی، قانونی و ثبتی را خود را ترجمه کند و ارسال نماید این نوع گواهی نامه نیز مناسب اشخاص حقوقی است.


تفاوت گواهی نامه DV,OV,EV

گواهی OV و EV هر دو فقط برای اشخاص حقوقی صادر می شوند و گواهی DV برای اشخاص حقیقی صادر میشود و محدودیتی ندارد.

در گواهی DV نیازی به احراز هویت نیست.

گواهی DV ارزان تر از OV وEV است.

سایت هایی که دارای گواهی EV هستند قسمتی یا کل نوار آدرس بار سبز رنگ است و نام شرکت قبل از دامنه نمایش داده می شود.

تهیه پروتکل SSL

1-   گواهینامه Free SSL

خیلی راحت با سرچ در گوگل می توانید شرکتهایی را پیدا کنید که گواهی رایگان SSL را ارائه می دهند.

2-   گواهینامه SSL domain validation

برای تهیه این گواهینامه باید ماهیانه مبلغی را به شرکت ارائه دهنده SSL domain validation  پرداخت کنید. تفاوت این گواهینامه با گواهینامه رایگان در پشتیبانی و تضمین است. برای زیر دامنه ها باید SSL domain validation جداگانه خریداری کنید و این در صورتی مقرون به صرف است که تعداد زیر دامنه ها کم باشد.

3-   گواهینامه Wildcard SSL

یعنی داشتن رابط امن برای دامنه و همه زیر دامنه ها. استفاده از گواهینامه wildcard SSL وقتی که سایت زیر دامنه های زیادی دارد و همه آها نیاز به ارتباط امن دارند، مناسب است.

مزایای استفاده از گواهینامه SSL

1-   تاثیر مثبت بر سئو سایت

2-   امنیت سایت

3-   اعتماد کاربران

4-   دو ستاره شدن enamad که باعث اعتماد بیشتر کاربران به سایت شما می شود.


نصب SSL

معمولا شرکتی که گواهینامه SSL  را ارائه می دهد نصب آن را نیز انجام می دهد ولی در صورتی که بخواهید خودتان  SSL را نصب کنید به مقاله نصب سریع وراحت SSL رایگان مراجعه کنید. بعد از نصب باید یک سری تغییرات روی سایتتان اعمال کنید و در نهایت آدرس سایت خود را با https در گوگل سرچ کنسول وارد کنید تا مشکلی برای سئوی سایت شما پیش نیاید.

کلمات کلیدی : SSL چیست؟ , انواع SSL , 1-DV(Domain Validation) , 2-OV(Organization Validation ) , 3-EV(Extended Validation) , تفاوت گواهی نامه DV , OV , EV , نصب SSL , تهیه پروتکل SSL , 1- گواهینامه Free SSL , گواهینامه SSL domain validation ,

[ نظرات بازدید کنندگان ]

با ارسال نظرات خود در مورد مطالب وب سایت، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری نمایید.

هنوز هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نظر را ارسال کنید.
CopyRight 2018 Zarrafeh.net ©
.All rights reserved