بلاگ


معرفی 5 فریم ورک جاوا اسکریپت

بلاگ معرفی 5 فریم ورک جاوا اسکریپت

0 64 ۱۳۹۷/۰۵/۱۱ معرفی 5 فریم ورک جاوا اسکریپت

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی است که در سال 2017 به عنوان بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری از طرف MBI معرفی شد. در اینجا 5 نمونه از بهترین فریم ورک های این زبان محبوب را معرفی می کنیم.


Angular Js

یکی دیگر از محصولات گوگل، فریم ورک Angular js است که تحت لیسانس MIT در سال 2009 به صورت منبع باز ارائه داده شد. Angular.js  اغلب به عنوان یک چارچوب MVW (Model-View-Whatever) معرفی می شود. یکی از قابلیت های که باعث محبوبیت Angular js شده است قابلیت SPA (single-page-applictions)  است. SPA یعنی تک صفحه ای به این معنی که همه صفحات در یک صفحه قرار میگیرید و برای دیدن هر صفحه لازم نیست صفحه از اول بارگذاری شود.

JavaScript  با استفاده از مدل شیء گرای DOM، یک صفحه HTML داینامیک یا پویا ایجاد می کند. برنامه نویسی DOM ممکن است کمی ملال آور باشد ولی Angular js این کار را برای توسعه دهندگان وب به راحتی انجام می دهد به این صورت که هنگامی که کامپایلر  Angular  اقدام به کامپایل و رندر کردن HTML بر روی رابط کاربری می نماید، در DOM دستکاری هایی صورت می گیرد و تمامی ویژگی های دستوری مورد نظر به آن اضافه می شود. البته این مورد تنها یکی از جنبه هایی است که AngularJS بوسیله ی آن می تواند برنامه های وب را توانمند تر کند.

React.js

میتوان فریم ورک React.js را یکی از بزرگترین رقبای فریم ورک Anglar js نام برد. این فریم ورک در سال 2013 تحت لیسانس BSD به صورت منبع باز ارائه شد. فریم ورک react js دارای منحنی یادگیری بالاتری است زیرا درک و توسعه برنامه را ساده تر می کند و همچنین مناسب برای حل مسائل بزرگ و پیچیده است. فیس بوک و اینستا نمونه ای از اپلیکیشنهای قدرتمندی هستند که با React طراحی و راه اندازی شده اند، است.

نکته جالب در مورد React.js این است که این فریم ورک صرفا در الگوی MVC، عهده‌دار بخش View است.  View یا اینترفیس در واقع مرتبط با نمایش اجزا است و طبعا React JS به جای پرداختن به الگوی MVC به وظایفی می‌پردازد که مربوط به نمایش اجزا هستند.

ReactJS  در رندر کردن رابط های کاربری پیچیده با عملکرد بالا در مقایسه با دیگر فریم ورک ها، بهترین عملکرد را دارا می باشد.  همچنین React  یک سری کتابخانه نیتو (Native) دارد که در سال ۲۰۱۵ توسط فیسبوک به دست توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل رسید. این کتابخانه‌های نیتیو React، یک معماری ارائه می‌دهند که با استفاده از آن بتوان اپلیکیشن اندروید نیتیو و اپلیکشن iOS نیتیو را توسعه داد.

 

Vue.js

فریم ورک vue در سال 2014 به عنوان یک فریم ورک منبع باز جاوا اسکریپت تحت لیسانس MIT  معرفی شد و از ادغام 3 فریم ورک  Ember, React, Angular تشکیل شده است که سریعتر ولی ضعیف تر از React  و Angular مقایسه شده است. در مواردی که سرعت عملکرد بیش از ساختار کد مهم است می توان از vue به عنوان یک فریم ورک تک صفحه ای با کیفیت و سرعت بالا استفاده کرد.

 

ember

فریم ورک  emberدر سال 2011 توسط Yehuda Katz به عنوان یک فریم ورک منبع باز تحت لیسانس MIT منتشر شد و یکی از فریم ورکهای است که در زمینه رابط کاربری تعاملی با دو فریم ورک Angular , react رقابت می کند.

Ember در سال 2015 به عنوان بهترین فریم ورک جاوا اسکریپت معرفی شد. Ember  مانند angular دارای ویژگی اتصال دو طرفه است. هنگامی که کاربر با رابط کاربری تعامل می کند و یک ورودی فراهم می نماید، مدل و نمایش (view) آن با هم هماهنگ می شوند. حالت بر عکس این موضوع هم اتفاق می افتد به طوری که اگر مدل به روز شود، view نیز دوباره رندر می گردد.


Meteor.js

فریم ورک meteor.js یکی از محبوب ترین فریم ورکهای جاوا اسکریپت است و دارای ویژگی های بسیاری برای توسعه backend, frontend  وپایگاه داده میباشد. از زمان انتشار Meteor در سال 2012  چرخه حیات آن به صورت چشمگیری در حال رشد است.

این فریم ورک قادر به توسعه سریع برنامه های کاربردی وب و تلفن همراه است. با توجه به ساختار مدولار می توان تمام بسته ها و کتابخانه ها را با سرعت مورد استفاده قرار داد. از لحاظ عملکرد، تمام تغییرات در پایگاه داده بلافاصله به UI منتقل می شود و برعکس.

 

 

 

کلمات کلیدی :

[ نظرات بازدید کنندگان ]

با ارسال نظرات خود در مورد مطالب وب سایت، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری نمایید.

هنوز هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نظر را ارسال کنید.
CopyRight 2018 Zarrafeh.net ©
.All rights reserved