بلاگ


دامنه چیست و چگونه کار میکند؟

بلاگ دامنه چیست و چگونه کار میکند؟

0 63 ۱۳۹۷/۰۵/۱۸ دامنه چیست و چگونه کار میکند؟

دامنه چیست؟

دامنه سایت، نام سایت است. هر دامنه سایت یا نام سایت منحصر به یک سایت است.  یعنی نمی توان یک نام را به چند سایت اختصاص داد. در شبکه جهانی اینترنت برای شناسای هر کامپیوتر یک  IP به آن اختصاص داده می شود که رشته ای از اعداد است، تا کامپیوتر ها بتوانند با استفاده از IP با هم ارتباط برقرار کنن. حالا اگر یک انسان بخواهد به یک کامپیوتر مشخص از طریق کامپیوتر خودش دسترسی داشته باشد همان طور که متوجه شدید به خاطر سپردن یک خط طولانی از اعداد واقعا کار مشکل و تقریبا غیر ممکنی است، به همین خاطر دامنه اختراع شد تا به راحتی بتوان با به یاد داشتن یک اسم به دیگر کامپیوترها متصل شد.


DNS  چیست؟

وقتی شما نام یک سایت را در مرورگر خود تایپ می کنید، مرورگر یه درخواست به DNS یا سامانه نام دامنه می فرستد، نام سایت تبدیل به  IP می شود و ارتباط شما با سایت آغاز می شود. خیلی خلاصه می توان گفت  DNS یک تکنولوژی قدرتمند برای تبدیل نام سایت به آدرس IP سایت است.


انتخاب نام برای سایت

همان طور که قبلا گفته شد دامنه سایت، نام سایت است، پس باید نامی را انتخاب کنید که به محتوای سایت شما مرتبط باشد و قبلا کسی آن نام را انتخاب نکرده باشد. ولی از آنجای که تعداد سایتها هر روز بیشتر می شود انتخاب نام هم ممکن است کمی مشکل شود. ممکن است نامی که شما برای سایت خود انتخاب کرده باشید قبلا انتخاب شده باشد و ثبت شده باشد به همین خاطر باید نام مورد نظر خود را چک کنید و در صورتی که قبلا ثبت نشده باشد استفاده کنید. این کار را می توانید با رفتن به یکی از سایت های ثبت دامنه و بررسی نام مورد نظرتان انجام دهید.


پسوند دامنه

نام سایت داری پسوند می باشد که معروفترین پسوند، پسوند com  است. معمولا سایت های همه منظوره و تجاری از پسوند com استفاده می کنند. پسوند های دیگری نیز وجود دارند مانند

پسوند دامنه  .INT

پسوند int. مخفف واژه International به معنی بین المللی می باشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می‌دهند.

پسوند دامنه  .Travel

پسوند Travel. این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

پسوند دامنه  .Mobi

پسوند mobi. این پسوند برای پایگاهای فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

پسوند دامنه .ir

پسوند دامنه های ایرانی می باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسما مقیم ایران هستند انجام می شود.

پسوند .uk

پسوند دامنه های انگلستان است.

 

قیمت دامنه

با توجه به پسوند دامنه انتخابی شما و تعداد سالی که هنگام خرید برای داشتن نام دامنه انتخابیتان انتخاب می کنید قیمتها متغیر می باشد. در حال حاضر پسوند دامنه های .NET, .ORG, .COM قیمت ها بیشتری نسبت به دیگر پسوندها دارند.

 

 

کلمات کلیدی : دامنه چیست؟ , domain , DNS , پسوند دامنه , انتخاب نام برای سایت ,

[ نظرات بازدید کنندگان ]

با ارسال نظرات خود در مورد مطالب وب سایت، ما را در بهبود کیفیت مطالب یاری نمایید.

هنوز هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نظر را ارسال کنید.
CopyRight 2018 Zarrafeh.net ©
.All rights reserved